Hello All! TNWIC is this weekend!! We are all very excited.

Don't forget the pre-celebration survey

Join the facebook group

Download PDF for Print

Friday, October 14th

3:00 - 4:15 pm
Registration
Refreshments: Hallway
4:15 - 5:30 pm
Poster Session
Resume ER
5:30 - 6:45 pm
Dinner
Opening Dr. Gloria Townsen
Keynote Speaker:
Dr. Lynne Parker
"From Birds and Bees to Multi-Robot Teams: What Nature Can Teach Roboticists"
6:45 - 7:00 pm
Picture Session
7:00 - 7:45 pm
Session I with Invited Speakers
Track A: Pooja N. Sankar
"Between Two Worlds: An Entrepreneur's Journey"
Track B: Ruthe Farmer
"The Power of Encouragement"
7:50 - 8:10 pm
BoFs (Birds of a Feather Sessions)
Track A: "Challenges and Advantages in Interdisciplinary Research" Sally Ellingson, Denise Koessler, Rachel Adams, and Caroline Rempe, UT
Track B: "Information Technology in K-12" Sharon Burlingame, PSCC
Track C: "Green Computer Science" Anja Remshagen and Christine Rolka, UWG
8:15 - 9:00 pm
Session II Panels
Track A: "Graduate School: What and Why" Valentina Salpura, Susan Bridges, Monica Anderson, Anja
Track B: "Recruiting and Retaining Women in Computing" Gloria Townsend, Leslie Jensen-Inman, Ruthe Farmer,
Track C: "Thriving in a Man's World" Vidya Setlur, Mary Patterson, Pooja Sankar, Erin Ed Donahue, Crystal Davis
9:00 - 9:45 pm
Jewelry Fun with April Crockett
Activity Session: "Scientific Clue"
Caroline Rempe and Reka Keleman, UT
10:00 - 11:00 pm
Bonfire
Activity Session: "Programmable Dance" Caroline Rempe and Reka Keleman, UT

Saturday, October 15th

7:00 - 8:00 am
Breakfast: Dining Hall
8:00 - 9:00 am
Distinguished Speaker
Dr. Valentina Salapura
"A Smarter Planet for a Better Future"
9:10 - 9:50 am
Lightning Talks
"The Real World: 4 Things They Didn't Tell You" Erin Ed Donahue, Mircrosoft
"Running Parallel Tracks: Family and Grad School" Sally Ellington, UT
"Summer Internships at Oak Ridge National Labs" Sharon Burlingame, PSCC
"Step up to the Next Level" Anja Remshagen, UWG
"Why You Should Do Mobile Application Development" Catherine Elder, Mustard Seed Software
9:50 - 10:00 am
Snack: Hallway
10:00 - 10:45 am
Session I with Invited Speakers
Track A: Erin "Ed" Donahue"Be Awesome. And Hot."
Track B: Dr. Leslie Jensen-Inman "Go Forth and Make Awesomeness"
Track C: Carolyn Strobel "Networking - NOW!"
10:45 - 11:20 am
Technical Presentations
"Gender Differences in IS Professionals' Job Responsibility Descriptions" Deborah Ballou and Brian Huguenard, TTU
"Level the Playing Field for Women with Immediate Immersion into Beginning Programming in a Problem Based Learning Environment" Janet Jenkins, Cynthia Stenger, James Jerkins, Jessica Stovall, Jordan Davis, and Emilee Lloyd, UNA
Building a Pipeline and a Community of Women in Computing through Enrollment Programs: Jennifer Whitlow and Christina Gardner, Georgia Tech
11:30 am - 12:30 pm
Distinguished Speaker:
Dr. Vidya Setlur "Towards Meaningful Depiction"
Poster Awards and Concluding of Conference
12:30 - 1:30 pm
Lunch: Dining Hall
1:30 - 3:00 pm
Session IV
Career Fair
Graduate School Fair